A legfontosabb teendők egy baba megszületése után

Minden kismama és leendő apuka megpróbál mindent elintézni a gyermek világrajövetele előtt, azonban a legfontosabb dolgokat csak akkor lehet, ha a baba már megszületett. Ilyenkor jön a feketeleves, és minden szülő szembesül kisebb-nagyobb, ügyes-bajos teendőkkel.

Hivatalos ügyek
szuletes
Rögtön a születés után jön az első nagy kérdés, hiszen ekkor kell megmondani a gyermek nevét. Ezt követi az anyakönyveztetés, a taj kártya, az adókártya megcsináltatása. Sőt, ha utazásra kerül sor, a babának is meg kell csináltatni az első útlevelét. De ezen felül ott vannak még az anyuka saját ügyei, a családi pótlék, az anyasági támogatás, stb.

Kötelességek
szuletes2
Minden újszülött különleges odafigyelést igényel. Vannak, akik magabiztosan állnak a feladat előtt, de sokan meg vannak rémülve, mintha a baba összetörne akárhányszor hozzáérnek. Ilyen esetben jó, ha van segítség, például egy nagymama, egy gyakorlott anyuka, a gyerekorvos, vagy a védőnő. Az alap ellátást, mint az etetést és a pelenkázást, olyan extrák követik, mint a köldök, a száj, vagy a fején lévő kis kutacs ápolása. Ezen felül pedig ki ne szeretné kényeztetni gyermekét egy kis olajos masszázzsal, például?

Családon belüli elvárások
Minden közeli és egészen távoli rokon, barát együtt örül egy újszülött érkezésének, ugyanakkor az első látogatók érkezésével várjunk három hónapot. Ennyi idő elegendő ahhoz, hogy a szülők és a kisbaba is hozzászokjanak új életükhöz, és kialakuljon egy napi rutin. Addig is mindenki érje be egy fotóval. Régebben azt “követelte” a szokás, hogy az újdonsült szülők egy üdvözlőlapot küldtek mindenkinek, aki számít! Ehhez sokszor csatoltak egy jól sikerült fotót is, hogy mindenkinek legyen emléke a piciről. Ezt azonban sajnos, vagy nem sajnos, felváltotta a közösségi háló, ahol egyetlen gombnyomással még azokkal is megoszthatjuk a nagy hírt, akivel talán nem is szeretnénk. A lényeg azonban az, hogy mindenképp fontos megörökíteni a babák első pár napját, hiszen ez később nekik is csodás emlék lehet. Ahhoz, hogy a születés hangulatát a leginkább visszaadja egy-egy fotó, fontos, hogy a baba első 12 napján ejtsük meg a fotózást, egy profi fényképész közreműködésével.
szuletes3-800-532

Kirándulás karonülőkkel – hová és mivel?

Az, hogy baba érkezik a családba, nem jelenti a hosszú erdei séták, hegyjárások végét. Akik szeretnek túrázni, nyugodtan tehetik továbbra is. Néhány dologra azonban nem árt odafigyelnünk.

Mikortól érdemes elkezdeni?

A mikor kérdésére nem a baba, hanem elsősorban az édesanya adhatja meg a választ. A kezdeti időszakban a várandósság, a szülés és a szoptatás, a megnövekedett tennivalók, az elhúzódó vérzés, az éjszakázás gyakran teljesen kimerítik a szülőket. Ilyenkor nem érdemes hosszú kirándulást szervezni, fokozatosan kell visszamerészkedni a természetbe. Amikor az édesanya úgy érzi, hogy kedve lenne kicsit pluszban is mozogni, esetleg biciklire pattanna, hajrá! Ilyenkor már nem kifárasztja, hanem feltölti a mozgás. Ez valószínűleg a hatodik hét után következik be, de nem kell csodálkozni azon sem, ha sokkal később jön meg a kedv a kiránduláshoz.

Mi legyen az elemózsiás szatyorban?

Ha a baba még szopik, enni- és innivalóról nem kell gondoskodnunk. Ha már hozzátápláljuk, legyen nálunk elegendő víz és bébiétel. Ilyenkor jobb, ha üveges ennivalót viszünk magunkkal, hiszen az hűtés nélkül sem romlik meg. Tápszeres babának ne készítsük el előre a tejet, hanem por alakban, kibontatlan babavíz társaságában szállítsuk. A legtöbb tápszer szobahőmérsékletű vízben is jól oldódik, de hűvösebb napokon a vizet melegítsük meg és tegyük termoszba. Ha hosszabb időre megyünk és mosogatási lehetőségünk nem lesz, vigyünk megfelelő mennyiségű kiforrázott cumisüveget. Rágcsának gyümölcsöt, babakekszet csomagoljunk, ezzel a nyűgös baba figyelmét is leköthetjük egy időre.

A baba szállítása

A szülők eddigre már biztosan kitapasztalták, hogy miben szeret legjobban utazni a kicsi. Lehet, hogy néhány perc múlva már ki akar jönni a babakocsiból, viszont órákig is szívesen elnézelődik, ha valaki a hátára vagy hasára köti. Más gyerekek nagyon szeretnek nyakban utazni, megint mások szívesen veszik, ha a kerékpár hátsó üléséről leskelődhetnek. Sok kicsi autózik szívesen, vagy nagyot alszik, ha babakocsiban ringatózhat. A kirándulást alakítsuk a kisded kedvéhez! Ha ismeretlen terepre megyünk, tájékozódjunk az utak minőségéről. Ha gyakorta túrázunk, érdemes befektetni egy nagyobb kerekű “terepjáró” babakocsiba. Sok termék áll rendelkezésünkre hason, háton vagy csípőn hordozáshoz is. Ilyenkor persze az apa cipelheti a gyermeket, s miközben együtt figyelik a levelek mozgását, vagy a madarak hangjait, különlegesen szoros kapcsolatot alakíthat ki vele.

Néhány elmaradhatatlan dolog a biztonság érdekében

Ha babával indulunk kalandra, mindig legyen nálunk egy meleg pokróc, kalap, esetleg napernyő, szúnyog és kullancsriasztó. Az eső ellen babakocsira húzható esővédővel, illetve nagy esőkabáttal is védekezhetünk, melybe – a testünkre kötve – a kisded is belefér. Mobiltelefonjainkat töltsük fel, hogy baj esetén gyorsan segítséget hívhassunk.
Ne induljunk útnak, ha nagy meleg ígérkezik, vagy ha lóg az eső lába, ha jégeső vagy nagy havazást jeleznek előre.

Orvosi táskából az éjjeliszekrényre

Egykor az orvosok egy cseresznyefából gondosan kifaragott, tölcsérre hasonlító kis szerkezettel közeledtek a pocak felé, hogy meghallgassák minden rendben-e a babával.

Aztán jöttek a modernebb felszerelések, a pocakhallgatók előbb a védőnők felszerelését gyarapították, aztán a fiók mélyén megbúvó mindenféle tárgyakat. Néhány hete azonban, mint ajándéktárgy újra felbukkant, ezúttal a kismamaruha boltok polcain.

Minek is kell egy ilyen retro cucc a polcra? Jogos a kérdés. Az ultrahang vizsgálaton hallhatod a bébi pici szívének dobbanását. Ha elkísér a párod, akkor ő is. Na de abba belegondoltál, hogy ez a hang sokkal inkább morajlás? Nem a kristály tiszta szívverés hangja. És abba, hogy a nagyszülők vagy esetleg a hamarosan nagy testvér ebből az élményből kimarad? A pocakhallgató egy kedves dísztárgy, ami megadja a „behallgatás” élményét a kíváncsi füleknek. A nagyszülők, barátok biztosan elmosolyodnak, esetleg egy könnycseppet is elmorzsolnak, a kistesó lelkes várói pedig korán kezdhetik a barátkozást.

Használata egyszerű a tölcsért a pocakra kell illeszteni, a másik végét pedig a füllel kell megtámasztani, fontos, hogy kézzel nem szabad megfogni. Hölgyek esetében a fülbevalóra is ügyelni kell, ha túl nagy az ékszer, akkor érdemes erre a pár percre megszabadulni tőle, hiszen így a hallgató rész nem fog felfeküdni a fülre.