Aktív nyári pihenés a családdal és a barátokkal

A nyár nem csak a strandolásról és a napozásról szól. Sokkal inkább arról, hogy együtt legyünk a családunkkal és a barátainkkal és velük együtt érezzük magunkat jól. Sokaknak ez a kikapcsolódás inkább arról szól, hogy elmennek együtt felfedezni egy addig még ismeretlen helyet az országban, vagy akár külföldön. Bejárják a fél világot, esznek, isznak és rengeteg új emlékkel gyarapodnak.
A sportosabb életet élők inkább leúsznak tíz hosszt a hideg medencében, mint hogy órákat feküdjenek a napon. Vagy körbebiciklizik a Balatont, ahelyett hogy vízibicikliznének rajta húsz percet. Nos igen, nem vagyunk egyformák…
Szerencsére hazánkban mindenki megtalálhatja azt a programot, amivel nyáron eltöltheti a szabadságát. Számtalan tavunk és folyónk várja az evezősöket és a horgászokat, rengeteg barlangunkban van lehetőség barlangászkodni, továbbá sok-sok hegyünk várja az odalátogató túrázókat és hegymászókat.

Az egyik legcsodálatosabb tájunk az Őrség, mely az előbb felsorolt programlehetőségek közül mindegyiket ki tudja elégíteni. Az Őrségi Nemzeti Park bőven kínál látnivalókat és programokat egész nyárra. Ha szerencsénk van, kifoghatunk egy csendes, természetközeli őrségi szálláshelyet, ahol házias vendéglátásban, bőséges reggelikben lehet részünk, és mindig naprakész információkkal tudnak ellátni minket a környék eseményeiről.

Őrség

Ebben a térségben egymást váltják a kopár, zöld domboldalak és a sűrű, erdős hegyvidék. A völgyekben kisebb nagyobb patakok és tavak színesítik a látóhatárt. Gyalogtúrákkal vagy kerékpáros kirándulások alkalmával bejárhatjuk a szomszédos falvakat. Horgászhatunk, vagy ellátogathatunk az arborétumba, ahol szintén aktívan tölthetjük el szabadidőnket. A kijelölt túraútvonalakon találkozhatunk könnyű, de nagyon nehéz útszakaszokkal is. A sziklás hegyeknél kipróbálhatjuk a hegymászást, de ha nem félünk a denevérektől, akár egy barlangba is bekukkanthatunk. A szomszédos Szlovénia és Ausztria igazi határokon átívelő kalandokra hív, tehát érdemes engedni a csábításnak és egyetlen nyaralás alkalmával három országba is szétnézni. Ha pedig elfáradtunk egy-egy este végigkóstolhatjuk a környék legfinomabb borait is.

Kirándulás karonülőkkel – hová és mivel?

Az, hogy baba érkezik a családba, nem jelenti a hosszú erdei séták, hegyjárások végét. Akik szeretnek túrázni, nyugodtan tehetik továbbra is. Néhány dologra azonban nem árt odafigyelnünk.

Mikortól érdemes elkezdeni?

A mikor kérdésére nem a baba, hanem elsősorban az édesanya adhatja meg a választ. A kezdeti időszakban a várandósság, a szülés és a szoptatás, a megnövekedett tennivalók, az elhúzódó vérzés, az éjszakázás gyakran teljesen kimerítik a szülőket. Ilyenkor nem érdemes hosszú kirándulást szervezni, fokozatosan kell visszamerészkedni a természetbe. Amikor az édesanya úgy érzi, hogy kedve lenne kicsit pluszban is mozogni, esetleg biciklire pattanna, hajrá! Ilyenkor már nem kifárasztja, hanem feltölti a mozgás. Ez valószínűleg a hatodik hét után következik be, de nem kell csodálkozni azon sem, ha sokkal később jön meg a kedv a kiránduláshoz.

Mi legyen az elemózsiás szatyorban?

Ha a baba még szopik, enni- és innivalóról nem kell gondoskodnunk. Ha már hozzátápláljuk, legyen nálunk elegendő víz és bébiétel. Ilyenkor jobb, ha üveges ennivalót viszünk magunkkal, hiszen az hűtés nélkül sem romlik meg. Tápszeres babának ne készítsük el előre a tejet, hanem por alakban, kibontatlan babavíz társaságában szállítsuk. A legtöbb tápszer szobahőmérsékletű vízben is jól oldódik, de hűvösebb napokon a vizet melegítsük meg és tegyük termoszba. Ha hosszabb időre megyünk és mosogatási lehetőségünk nem lesz, vigyünk megfelelő mennyiségű kiforrázott cumisüveget. Rágcsának gyümölcsöt, babakekszet csomagoljunk, ezzel a nyűgös baba figyelmét is leköthetjük egy időre.

A baba szállítása

A szülők eddigre már biztosan kitapasztalták, hogy miben szeret legjobban utazni a kicsi. Lehet, hogy néhány perc múlva már ki akar jönni a babakocsiból, viszont órákig is szívesen elnézelődik, ha valaki a hátára vagy hasára köti. Más gyerekek nagyon szeretnek nyakban utazni, megint mások szívesen veszik, ha a kerékpár hátsó üléséről leskelődhetnek. Sok kicsi autózik szívesen, vagy nagyot alszik, ha babakocsiban ringatózhat. A kirándulást alakítsuk a kisded kedvéhez! Ha ismeretlen terepre megyünk, tájékozódjunk az utak minőségéről. Ha gyakorta túrázunk, érdemes befektetni egy nagyobb kerekű “terepjáró” babakocsiba. Sok termék áll rendelkezésünkre hason, háton vagy csípőn hordozáshoz is. Ilyenkor persze az apa cipelheti a gyermeket, s miközben együtt figyelik a levelek mozgását, vagy a madarak hangjait, különlegesen szoros kapcsolatot alakíthat ki vele.

Néhány elmaradhatatlan dolog a biztonság érdekében

Ha babával indulunk kalandra, mindig legyen nálunk egy meleg pokróc, kalap, esetleg napernyő, szúnyog és kullancsriasztó. Az eső ellen babakocsira húzható esővédővel, illetve nagy esőkabáttal is védekezhetünk, melybe – a testünkre kötve – a kisded is belefér. Mobiltelefonjainkat töltsük fel, hogy baj esetén gyorsan segítséget hívhassunk.
Ne induljunk útnak, ha nagy meleg ígérkezik, vagy ha lóg az eső lába, ha jégeső vagy nagy havazást jeleznek előre.