Építkezés, vagy felújítás? Mindkettő egy nagy kaland!

Nagy valószínűséggel mindenki életében eljön a pillanat, amikor lakást vásárol, építkezik, vagy a már meglévő otthonát felújítja. Sok mindent végig kell gondolni, hogy a számunkra, a családunk számára hosszú időn keresztül kényelmes, jól használható otthont teremtsünk.
Az építkezésnél, átalakításnál nem csak a helyiségek méretére, hanem azok burkolatának anyagára, színére is gondolni kell. Fontos előre kitalálni, hogy hol legyen a villanykapcsoló, a konnektor, a vízcsap. Persze ehhez azt is tudnunk kell, hogy hogyan fognak a berendezési tárgyak elhelyezkedni. Mivel ez nem mindennapos élethelyzet, sok-sok áruházat végigjárhatnánk, de szerencsére ma már itt van rengeteg információval az internet.

Például a burkolatok kialakításánál szóba jöhet padlószőnyeg, linóleum, laminált padló, kőburkolat, parketta, hajópadló – mindegyik többféle színben, méretben, csak a fantáziánk és a pénztárcánk szab határt. Kifogásként felmerülhet, hogy az egyik túl hideg, a másikat nehéz tisztán tartani, túl műanyagos hatást kelt, vagy túl gyorsan kopik. De ha már az internetet vettük segítségül, biztosan találunk megfelelőt. Ma már létezik olyan burkolat is, ami ötvözi a fa melegségét, és a kő keménységét.

Tipp: Budapesten, Debrecenben és Győrben is találhatunk ilyen, úgynevezett Nadura termékekkel foglalkozó bemutatótermet.

Kőburkolat

Fapadló

Falburkolat

A falak burkolására is az egyszerű festéstől, a tapétán át, a különböző falburkoló lapokig, panelekig nagyon széles a választék. Ma divatos, hogy egy helységen belül különböző színűre fessük le a falakat, vagy tapétázás esetén egy szobarészletet, egy falat kiemelünk eltérő színű, vagy mintázatú tapétával. Ha gyorsabban szeretnénk haladni, válasszunk falburkoló panelt. Ezek a burkolatok lehetnek igazi fából, műanyagból, vagy fának látszódó műanyagból, úgynevezett laminált fali elemekből. Az utóbbinak nagyon jó az ár-érték aránya, és rengeteg színben, mintában kapható. A gyártási technológiájuknak köszönhetően kopásállóságuk is jó, illetve a nedvességet is jól viselik, nem szívják magukba, ennek köszönhetően bátran felhasználhatjuk őket a fürdőszobában és a konyhában is.

Nagy kaland az építkezés, vagy felújítás, és általában a közepe táján az az érzésünk támad, hogy sosem készül el. De persze elkészül, és a végeredmény biztosan kárpótol bennünket a munkálatok során elénk gördülő problémákért.

Újrahasznosítás, avagy egy tárgy második élete

Egy otthonban évről-évre gyűlnek azok a tárgyak, kacatok, melyeket már nem használunk. Ezeknek egy része legtöbbször a tavaszi nagytakarítás vagy lomtalanítás során a kukába kerül. Másik része pedig az évek alatt annyira a szívünkhöz nő, hogy sajnáljuk kidobni. Mivel azonban nincs hasznunkra a mindennapokban, feltesszük a padlásra vagy le a pincébe, mondván még jó lesz valamire. De ez a “valami” a legtöbbször nem érkezik el.

Gondolom többeknek ismerős ez a helyzet.
Néha a szemét egyszerűen tényleg csak szemét. De gyakran nem vesszük észre, hogy rengeteg dolog, amit ki szeretnénk dobni, az valójában átalakítható valami mássá, ami hasznunkra lehet. Akadnak roppant egyszerű és kreatív módok, hogy hogyan lehet a régi dolgokból valami újat varázsolni. Gyakran nem is kell ezeket szó szerint átalakítani, csak egy új megvilágításban egy új funkciót kell nekik találni. Például egy létrát, egy gereblyét vagy egy széket a falra tenni nem nagy munka. Segítségükkel mégis egy új polcot, pohártartót vagy ruha tárolót kaphatunk.

Polc

Pohártartó

Székből polc és akasztó

Amennyiben otthon nincs felesleges kacat, amit át lehetne alakítani, látogassunk el piacokra, utcai vásárokra. Ezeken a helyeken az eredeti ár töredékéért vásárolhatunk különleges bútorokat, háztartási cikkeket. Az így megvásárolt tárgyakat aztán saját ízlésünk szerint átalakíthatjuk. Akik jártasak a barkácsolásban, azok bátran belekezdhetnek nagyobb munkálatokba. Akik azonban még csak most kezdenek első felújításukba, azok előbb kezdjék valami egyszerűbbel, amelyhez nem szükséges sok bonyolult eszköz. Nem kell ugyanis rögtön túlkomplikált dolgokra gondolni, elég csupán egy ragasztópisztoly, néhány csavar vagy festék, így ezek segítségével is fel lehet dobni néhány régi kacatot. Például készíthetünk bőröndből kis fotelt, teniszütőből fali tükröt, sajtreszelőből lámpát.

Teniszütő tükör

Lámpa búra

Az újrahasznosításon, azaz a bolygónk kímélésén kívül több előnyünk is származhat a felújításból, úgy mint a spórolás, a kellemes időtöltés és az így elkészült egyedi tárgyak felbecsülhetetlen értéke.