Az üvegvisszaváltás előnyei

Az üveg egyike azon kevés anyagnak, melyet egy az egyben úgy lehet újrahasznosítani, hogy közben nem sérül annak minősége. Ezért is fontos, hogy minél többen, minél több elhasznált, üres betétdíjas üveget váltsanak vissza. Például a boros vagy pezsgős üvegek visszaváltására rengeteg különböző áruházban van lehetőségünk, az ott elhelyezett üvegvisszaváltó automaták segítségével. A nem betétdíjas termékeket pedig az újrahasznosítás érdekében szelektív hulladékgyűjtőkben kellene mindenkinek elhelyeznie.

Üvegek

Hogy pontosan milyen előnyei vannak a visszaváltásnak és az újrahasznosításnak?

– A környezet szempontjából jobb, ha nem egy általános hulladéklerakatba kerülnek, hiszen ott csupán több ezer év elteltével bomolhat le. Ezzel ellentétben, az újrahasznosításnak köszönhetően akár 30 nap elteltével újként kerülhetnek vissza a boltok polcaira.

– Az újrahasznosítás hatékonyságát az jelzi, hogy minden új üvegnek a 70%-át régi üvegek alkotják. Ipari adatok alapján a visszaváltott üvegek több mint 80%-a kerül újra felhasználásra új üvegek készítéséhez.

– Minden egyes tonna újrahasznosítható üveg, több mint egy tonna nyersanyag szükségeltet és rengeteg energiát takarít meg. Például egy új üveg létrehozásához a sok-sok ipari szennyeződés és a több mint 1000 Celsius fok használata helyett, feleannyira van szükség ha újrahasznosított üvegcserépből készül. A visszaváltott üvegeket ugyanis először nagyon apróra összetörik, majd azt hevítik fel, ennek aztán feleannyi energia is elég, mert gyorsabban olvad.

– Mivel az üveg olyan természetes alapanyagokból készül mint a homok vagy a mészkő, biztonságosan fel lehet használni az újragyártáson kívül még egyéb területek is. Nagy hasznát vehetik például építkezéseken dekoratív csempe helyett, vagy parkok díszburkolatának elkészítésénél.

Ha bárkinek ezen kívül extra ösztönzésre van szüksége ahhoz, hogy visszaváltsák üres üvegeiket, jó ha tudják, hogy ennek kapcsán egy kis extra bevételhez is hozzájuthatnak. A betétdíjas termékek után ugyanis visszakapjuk az üveg árát. A procedúra igen egyszerű és nem csak mi járhatunk jól, de a környezetünk is!

Újrahasznosítás, avagy egy tárgy második élete

Egy otthonban évről-évre gyűlnek azok a tárgyak, kacatok, melyeket már nem használunk. Ezeknek egy része legtöbbször a tavaszi nagytakarítás vagy lomtalanítás során a kukába kerül. Másik része pedig az évek alatt annyira a szívünkhöz nő, hogy sajnáljuk kidobni. Mivel azonban nincs hasznunkra a mindennapokban, feltesszük a padlásra vagy le a pincébe, mondván még jó lesz valamire. De ez a “valami” a legtöbbször nem érkezik el.

Gondolom többeknek ismerős ez a helyzet.
Néha a szemét egyszerűen tényleg csak szemét. De gyakran nem vesszük észre, hogy rengeteg dolog, amit ki szeretnénk dobni, az valójában átalakítható valami mássá, ami hasznunkra lehet. Akadnak roppant egyszerű és kreatív módok, hogy hogyan lehet a régi dolgokból valami újat varázsolni. Gyakran nem is kell ezeket szó szerint átalakítani, csak egy új megvilágításban egy új funkciót kell nekik találni. Például egy létrát, egy gereblyét vagy egy széket a falra tenni nem nagy munka. Segítségükkel mégis egy új polcot, pohártartót vagy ruha tárolót kaphatunk.

Polc

Pohártartó

Székből polc és akasztó

Amennyiben otthon nincs felesleges kacat, amit át lehetne alakítani, látogassunk el piacokra, utcai vásárokra. Ezeken a helyeken az eredeti ár töredékéért vásárolhatunk különleges bútorokat, háztartási cikkeket. Az így megvásárolt tárgyakat aztán saját ízlésünk szerint átalakíthatjuk. Akik jártasak a barkácsolásban, azok bátran belekezdhetnek nagyobb munkálatokba. Akik azonban még csak most kezdenek első felújításukba, azok előbb kezdjék valami egyszerűbbel, amelyhez nem szükséges sok bonyolult eszköz. Nem kell ugyanis rögtön túlkomplikált dolgokra gondolni, elég csupán egy ragasztópisztoly, néhány csavar vagy festék, így ezek segítségével is fel lehet dobni néhány régi kacatot. Például készíthetünk bőröndből kis fotelt, teniszütőből fali tükröt, sajtreszelőből lámpát.

Teniszütő tükör

Lámpa búra

Az újrahasznosításon, azaz a bolygónk kímélésén kívül több előnyünk is származhat a felújításból, úgy mint a spórolás, a kellemes időtöltés és az így elkészült egyedi tárgyak felbecsülhetetlen értéke.