Sci-fi mesterművek

Ha száz embert megkérdezünk, hogy melyek a legnagyobb sci-fi szerzők, bizonyos, hogy mindannyiuk listáján fent lesz Arthur C. Clarke, Isaac Asimov és Frank Herbert. Nem az őket övező felhajtás miatt, hiszen egyedül Clarke élt abban a korban, amikor holmi internetes hájppal várat lehet építeni még a fekáliából is. Ezek a szerzők azonban akkor éltek és alkottak, amikor könyveiket feinschmeckerek kritizálták, és amikor valóban csak a legjobbak kerülhettek a sci-fi, és általában a könyvkiadás élvonalába.

Asimov Alapítványa vagy a Dűne sorozat hat kötete örökre a sci-fi irodalom csúcsteljesítményei maradnak. Olyan egyedülálló munkák ezek, amelyeket az olvasók jelentős része megismételhetetlennek és utánozhatatlannak tart, akármennyi könyv jelenjen is meg a sci-fi piacon.

Asimov és Clarke sci-fi könyveinek bizonyára szerzőik tudományos képzettsége is elsőséget biztosít amellett, hogy a két szerző (és persze Herbert) szépirodalmi stílusban, az irodalom legkiválóbbjait idéző irállyal vetették papírra munkáikat. Esetükben nincs is értelme talán elkülöníteni a sci-fi szerzőit és a szépirodalom szerzőit, mivel az Alapítvány, a Dűne vagy az Ürodisszeia minden tekintetben megállná a helyét a sci-fi könyveknél magasabb szintűnek tartott szépirodalmi polcokon is.

scifi

Az első gondolatkísérletet folytatva egy másik kérdés lehet, hogy melyek a legsikeresebb kötetek a sci-fi könyvek között? A száz emberből alighanem száz válaszában jelen lesz a Csillagok Háborúja regényfolyam (kb. 4-500 kötettel), de a modern sci-fi könyvek kedvelői meg fogják említeni az Alien és a Predator sorozat újabban virágzásnak induló kötetfolyamát is. Miközben a régi mestermunkák értéke megkérdőjelezhetetlen, nem szabad elfelejtkeznünk az újabb könyvekről sem, és nem hihetjük, hogy a sci-fi könyvek panoptikumába csak a társadalmi problémákat és a Föld jövőjét boncolgató, fajsúlyos műveket vehetjük fel. Az Alien és a Predator sorozat izgalmas, gyors tempójú, a Star Wars könyvek és képregények pedig egy jól ismert univerzum lehetőségeit aknázzák ki az eredeti munkában felrajzolt világ múltját, jövőjét, perifériáit és központi eseményeit bemutatva.

Függöny fel!

Színházba járni jó dolog. Budapesten a színházi idényben több színház kínálatából válogathatunk kedvünkre attól függően, hogy zenés, vagy prózai, vidám, vagy elgondolkodtató darabot szeretnénk megnézni. A vidéki színházak is többféle színdarabbal csábítják a nézőket. Nyáron akár Budapesten, akár vidéken biztosan találunk szabadtéri előadást, illetve a színházak, színészek szívesen tesznek eleget kisebb települések kultúrházának meghívásának is, hogy az ott élőknek is legyen színházi élményük.

De belegondoltak már abba, hogy hogyan jön létre egy jó színházi előadás?
Alapvetően kell hozzá egy jó írás (novella, mese, színpadi mű, történelmi leírás, stb.). Kell rendező, kellenek színészek. Ahhoz, hogy az alkotó munka elkezdődhessen, pénzre van szükség (állami támogatásból, adományokból, jegyárusításból). Ha adott egy “kőszínház”, ott általában állandó személyzet van, esetleg vendégként, egy-egy előadásra hívnak úgynevezett külsős rendezőt, színészt. A legtöbb színháznak – ha nem is saját alkalmazásban – megvannak azok a díszlettervezők, zeneszerzők, jelmeztervezők, akikkel együtt dolgozik. Szükség van még fodrászokra (paróka és póthaj készítőre), sminkesekre, varrónőkre. Asztalosra, kárpitosra. Világosítóra, hangmérnökre, és szerelőkre. Olyan emberekre, akik a színdarab hátteréül szolgáló díszleteket, kellékeket (akár előadás közben, sötétben) a színpadra varázsolják. Kellenek emberek, akik a jelmezeket rendben tartják, a kellékeket raktározzák. Szükség van még öltöztetőkre, akik egy-egy jelenet között segítik a színész gyors öltözését.

Akikkel a nézők találkoznak: pénztáros, jegyszedő, ruhatáros.
Akikkel a nézők általában már nem találkoznak: takarítók.
Kellenek még – mint minden vállaltnál, vállalkozásnál – irodai dolgozók, akik a könyvelést végzik, a béreket számolják el, titkárnők, akik mindenféle ügyintézést segítenek. Ne felejtsük el, kell egy jó igazgató, aki ezt a sokféle munkát végző, sokféle embert összefogja és irányítja.
Ha mindenki jól végezte munkáját, az előadás végén a közönség vastapssal jutalmazza.

Gyerekzsúr – önfeledt szórakozás, vagy rémálom és roncsderbi?

Ha a gyermeked ovis korba lépett, előbb vagy utóbb előáll az igénnyel: szülinapi bulit szeretne. Lehetőleg legyen ott az összes ovis csoporttárs, kivéve egy-kettőt az ellentáborból, az összes óvónéni, dadus és konyhásnéni, a szomszéd bácsi, akinek az aranyos kutyája van és így tovább. A legtöbb szülő ilyenkor csöndben és hősiesen küzd a sikítófrásszal, majd természetesen rábólint a gyermek ötletére. Aki megteheti, mentesítheti féltett lakását a tomboló ovishadsereg alól, áthelyezheti az örömünnepet egy közeli áruházba vagy étterembe. De vannak köztünk hősök, akik személytelennek tartva ezeket a helyszíneket, áldozatul dobják otthonukat a siserehad számára. Nekik szól a következő néhány tipp, hogy ők is és a porcelánvázák is túléljék az inváziót.

Szülinapi zsúr

Szervezz, szervezz, szervezz!

Ha gyerekeket hívsz magadhoz, egyúttal szülőket is hívsz. Jó előre egyeztess a többi anyukával, apukával. A meghívókon legyen rajta a telefonszámod, és idejekorán tedd egyértelművé, hogy a buli ideje alatt a szülőket is várod-e otthonodba, vagy odavivős-elhozós partyról lesz szó. Azért nem árt, ha van pár szülő, akivel megbeszéled, hogy maradjon segíteni, főleg, ha nagy létszámban gondolkodsz. Így igaz, a létszám! NE a gyermeked döntse el, hány barátját hívhatja meg, te tudod felmérni a saját és a lakásod kapacitását. Beszéljétek meg együtt, kik a legfontosabb barátok. Gyerekeket fogadni egyúttal nagy felelősség is. Ha túl sokan vannak és nem tudsz rájuk kellőképpen figyelni, akár súlyos balesetek is előfordulhatnak.

Mérd fel a terepet!

Talán hetekig fog tartani, hogy megfelelőképpen átfésüld és átrendezd a terepet. Távolítsd el a veszélyes, esetleg féltett tárgyaidat a kertből és a lakásból. Jó, ha van egy “tiltott zóna”, például egy kulcsra zárt szoba, ahova elteheted azt, amit semmiképpen nem szeretnél a kicsinyek kezébe adni. Laptopok, távirányítók, telefonok, veszélyes dísztárgyak száműzhetők ide.
Ugyanígy kérdezz körbe a szülőknél, hogy esetleg van-e a gyermeknek speciális igénye. Előfordulhat tejallergiás, lisztérzékeny vagy cukorbeteg gyermek, de az is elronthatja a bulit, ha például az egyik pici retteg a kutyáktól. Nektek pedig két gyermekimádó labradorotok van, akik legszívesebben folyton a kicsik körül sürgölődnének. Ilyenkor neked kell alkalmazkodnod, a kutyusok mehetnek egy nagy sétára a nagyobb gyerekkel, (esetleg apával, ő tuti vevő lesz az ötletre!) vagy át a nagymamához, de arról is neked kell gondoskodnod, hogy a különböző ételérzékenységgel küzdő kis barátnak is jusson elég csemege.

Mit fogunk csinálni?

Ha eldöntötted, hogy hányan lesztek, elő kell készülnöd néhány játékkal. Persze nem kell percre beosztani az idejüket, de egyedül még nem fogják tudni jól eltölteni az időt. Ha unatkoznak, abból baj lesz! Tuti, valami rosszaságot fognak kitalálni, vagy a tévé előtt kötnek ki. Rendezhetsz játékos csapatversenyt, aktivityt, megkeresős, kitalálós vetélkedőt, játszhattok szobrosat, székfoglalót, a legrosszabb esetben kérdezd meg az óvónénit, hogy mi az, ami igazán megmozgatja őket. Ez azért is hasznos, mert apró ajándékokkal lepheted meg a győzteseket, így nem olyan ciki elfogadni a sok szép játékot, amit az ünnepelt kapott. Ne verd magad nagy költségbe, az ovisok rajonganak a lufikért, matricákért, üveggolyókért, festett kavicsokért.

Papírpohár, vagy a nagyi régi porcelánkészlete?

Egyértelműen papírpohár, papírtányér, esetleg jópofa, színes műanyag étkészletek jöhetnek szóba. Ma már nagyon ízléses darabokat rendelhetsz például az Indepack oldaláról. Minden ovis élvezi, ha maga dekorálhatja ki ovis jelével, vagy kedvenc mesefigurájával a poharát. Azon túl, hogy nem kell rettegned a töréstől, nem kell rászólni folyton a gyerekekre, hogy vigyázzanak az asztalnál, a mosogatástól is mentesülsz. Hidd el, a buli végén nem fog hiányozni! A poharak, tányérok színéhez választhatsz eldobható terítőt, lufidekorációt, szerpentinek, szalagok, szélforgók dobhatják fel még jobban az összhatást.

Sütik, torták, szörpök és egyéb nyalánkságok

Ha a buli ebéd után kezdődik, nem kell főtt ételt feltálalnod. Arra azonban nagyon figyelj, hogy ne legyen túl sok az édesség. Házi szörpök, limonádé, gyümölcslevek feledtetik a szénsavas üdítők hiányát. A vagány és öntudatos szülők almával, sajttal, répával, dinnyével is kínálhatják a népséget. Készíts egészséges mártogatósokat és adj hozzájuk sós rudacskákat. Úgyis teleeszik magukat tortával, nem lesz igényük még több édességre.